Back to results

11595 S PRESCOTT AVE

Yuma, AZ 85365

Imported May 13, 2026 at 10:12 AM via HOTSHEET

Price $299,000.00 $218.89/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,366 Sq Ft
-- Lot Size
1996 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM5- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-12
Input Date2026-05-12 09:18:00
Last Updated2026-05-13 10:12:35.495349

Pricing

Price$299,000.00
Original Price$299,000.00
Asking Price$299,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$218.89
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-12
Closing Date--

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,366
Acreage--
Lot Size--
Year Built1996
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1700-52-163
APN 2--
Subdivision--
ZoningRes
Flood Zone--
HOANo — --
DOM5
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 2

May 13, 2026 at 10:12 AM 2 fields changed
Field Was Changed To
latitude (empty) 32.661433035065
longitude (empty) -114.445869030409