Back to results

1113 E CORONA DR

Yuma, AZ 85365

Imported May 01, 2026 at 10:43 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Price $274,900.00 $183.76/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,496 Sq Ft
-- Lot Size
1963 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSE5- SOUTH EAST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-08
Input Date2026-04-30 16:35:00
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$274,900.00
Original Price$274,900.00
Asking Price$274,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$183.76
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-04-30
Closing Date2026-06-30

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,496
Acreage--
Lot Size--
Year Built1963
GarageNo (0 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1695-14-108
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-1-6
Flood Zone--
HOANo — 0
DOM7
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 10

May 08, 2026 at 09:57 AM 8 fields changed
Field Was Changed To
domls 2 7
contract_date (empty) 2026-05-07
dom 2 7
status ACTIVE UNCONT
closing_date (empty) 2026-06-30
update_date 2026-05-01 00:00:00 2026-05-08T00:00:00
status_date 2026-04-30 2026-05-08
client_hit_count 0 2
May 01, 2026 at 10:43 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.609212772888
latitude (empty) 32.679219102835