Back to results

1201 W 20 PL

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 29, 2026 at 08:29 PM via HOTSHEET · Updated May 11, 2026 at 02:45 PM

Price $152,000.00 $167.59/sqft
2 Beds
1.0 Baths
907 Sq Ft
-- Lot Size
1972 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaSW1- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-11
Input Date2026-04-28 17:27:00
Last Updated2026-05-11 14:45:24.619758

Pricing

Price$152,000.00
Original Price$152,000.00
Asking Price$152,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$167.59
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-04-28
Closing Date2026-05-21

Property Details

Bedrooms2
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths1.0
Sq Ft907
Acreage--
Lot Size--
Year Built1972
GarageNo (0 spaces)
CarportYes (1 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1664-56-318
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-3
Flood Zone--
HOAYes — 225
DOM10
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 23

May 11, 2026 at 02:45 PM 8 fields changed
Field Was Changed To
dom 7 10
contract_date (empty) 2026-05-08
client_hit_count 4 5
closing_date (empty) 2026-05-21
status_date 2026-05-04 2026-05-11
update_date 2026-05-04 00:00:00 2026-05-11T00:00:00
domls 7 10
status ACTIVE UNCONT
May 05, 2026 at 11:04 AM 8 fields changed
Field Was Changed To
client_hit_count 2 4
status UNCONT ACTIVE
closing_date 2026-05-14 (empty)
update_date 2026-04-30 00:00:00 2026-05-04T00:00:00
status_date 2026-04-30 2026-05-04
contract_date 2026-04-30 (empty)
dom 2 7
domls 2 7
May 01, 2026 at 10:43 PM 5 fields changed
Field Was Changed To
contract_date (empty) 2026-04-30
update_date 2026-04-29 00:00:00 2026-04-30T00:00:00
closing_date (empty) 2026-05-14
status ACTIVE UNCONT
status_date 2026-04-28 2026-04-30
April 29, 2026 at 08:29 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.633384182839
latitude (empty) 32.689818032928