Back to results

40201 E COLORADO AVE

Tacna, AZ 85352

Imported Apr 29, 2026 at 08:29 PM via HOTSHEET

Sold Price $130,013.00 $131.59/sqft
2 Beds
2.0 Baths
988 Sq Ft
-- Lot Size
1955 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaTACNA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-27
Input Date2026-04-27 14:34:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$130,013.00
Original Price$137,777.00
Asking Price$137,777.00
Sold Price$130,013.00
Rented Price--
Price/SqFt$131.59
Sold Price/SqFt$131.59
Price Date2026-04-27
Closing Date2026-04-22

Property Details

Bedrooms2
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths2
Total Baths2.0
Sq Ft988
Acreage--
Lot Size--
Year Built1955
GarageYes (1 spaces)
Carport-- (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1685-17-067
HOANo — --
DOM40
How SoldFHA
How Rented--

Legal Description

Change History 2

April 29, 2026 at 08:29 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
latitude (empty) 32.699097783647
longitude (empty) -113.951089590566