Back to results

39740 E OHIO

Tacna, AZ 85352

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 01, 2026 at 10:43 PM

Price $149,500.00 $104.25/sqft
2 Beds
2.0 Baths
1,434 Sq Ft
-- Lot Size
1946 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaTACNA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-15
Input Date2026-04-15 11:31:00
Last Updated2026-05-01 22:43:16.848104

Pricing

Price$149,500.00
Original Price$155,000.00
Asking Price$149,500.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$104.25
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-01
Closing Date--

Property Details

Bedrooms2
Full Baths1
Half Baths1
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,434
Acreage--
Lot Size--
Year Built1946
GarageNo (0 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1684-24-070
APN 2--
Subdivision--
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — NA
DOM17
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 14

May 01, 2026 at 10:43 PM 12 fields changed
Field Was Changed To
taxes $505.20 (empty)
subdivision_1 Tacna (empty)
subdivision_3 (empty) Tacna
price 155000.00 149500.0
asking_price 155000.00 149500.0
price_per_sqft 108.09 104.25
price_date 2026-04-15 2026-05-01
update_date 2026-04-15 00:00:00 2026-05-01T00:00:00
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 11 17
domls 11 17
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -113.956869430775
latitude (empty) 32.697301996011