Back to results

2240 S ELKS LN

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 05, 2026 at 11:04 AM

Price $219,900.00 $188.76/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,165 Sq Ft
-- Lot Size
1974 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaSW1- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-06
Input Date2026-04-06 09:22:00
Last Updated2026-05-05 11:04:04.994255

Pricing

Price$219,900.00
Original Price$225,000.00
Asking Price$219,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$188.76
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-04
Closing Date--

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,165
Acreage--
Lot Size--
Year Built1974
GarageNo (0 spaces)
CarportYes (2 spaces)
PoolYes
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1664-64-018
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-3
Flood Zone--
HOAYes — $245
DOM29
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 15

May 05, 2026 at 11:04 AM 13 fields changed
Field Was Changed To
taxes $978 (empty)
subdivision_1 Vista Del Valle Condominiums (empty)
subdivision_3 (empty) Vista Del Valle Condominiums
price 225000.00 219900.0
asking_price 225000.00 219900.0
price_per_sqft 193.13 188.76
price_date 2026-04-06 2026-05-04
update_date 2026-04-06 00:00:00 2026-05-04T00:00:00
client_hit_count 3 4
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 20 29
domls 20 29
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.635652069947
latitude (empty) 32.68623130273