Back to results

10837 S MADERO ST

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Price $299,900.00 $241.27/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,243 Sq Ft
-- Lot Size
2010 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM3- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-07
Input Date2026-03-31 19:48:00
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$299,900.00
Original Price$299,900.00
Asking Price$299,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$241.27
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-03-31
Closing Date--

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,243
Acreage--
Lot Size--
Year Built2010
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 104027-700-31-103
HOANo — --
DOM38
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 13

May 08, 2026 at 09:57 AM 11 fields changed
Field Was Changed To
taxes 1887.96 (empty)
subdivision_1 Mesa Del Sol #12 (Mesquite I & II) (empty)
subdivision_3 (empty) Mesa Del Sol #12 (Mesquite I & II)
status U/C - TAKE BACK UPS ACTIVE
update_date 2026-04-13 00:00:00 2026-05-07T00:00:00
status_date 2026-04-13 2026-05-07
client_hit_count 2 4
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 26 38
domls 26 38
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.433458023863
latitude (empty) 32.671664933807