Back to results

3652 W 27 ST

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 05, 2026 at 11:04 AM

Sold Price $385,000.00 $207.21/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,858 Sq Ft
-- Lot Size
2003 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSW5- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-04
Input Date2026-03-18 11:14:00
Last Updated2026-05-05 11:04:04.994255

Pricing

Price$385,000.00
Original Price$385,000.00
Asking Price$385,000.00
Sold Price$385,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$207.21
Sold Price/SqFt$207.21
Price Date2026-03-18
Closing Date2026-04-30

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,858
Acreage--
Lot Size--
Year Built2003
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolYes
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1694-10-130
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-1-6
Flood Zone--
HOANo — --
DOM43
How SoldVA
How Rented--

Legal Description

Change History 19

May 05, 2026 at 11:04 AM 17 fields changed
Field Was Changed To
taxes 2782.56 (empty)
subdivision_1 Parkway Place (empty)
subdivision_3 (empty) Parkway Place
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
sold_price (empty) 385000.0
closing_date (empty) 2026-04-30
update_date 2026-03-30 00:00:00 2026-05-04T00:00:00
status_date 2026-03-30 2026-05-04
sold_price_per_sqft (empty) 207.21
concession_amount (empty) 9548.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-03-30
dom 39 43
domls 39 43
how_sold (empty) VA
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.662937964995
latitude (empty) 32.678639949488