Back to results

14837 E 47 LN

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Price $549,900.00 $239.19/sqft
4 Beds
2.0 Baths
2,299 Sq Ft
-- Lot Size
2020 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-03-18
Input Date2026-03-18 09:27:00
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$549,900.00
Original Price$559,000.00
Asking Price$549,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$239.19
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-07
Closing Date--

Property Details

Bedrooms4
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft2,299
Acreage--
Lot Size--
Year Built2020
GarageYes (4 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1729-28-027
APN 2--
Subdivision--
ZoningRVS
Flood Zone--
HOANo — --
DOM51
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 15

May 08, 2026 at 09:57 AM 13 fields changed
Field Was Changed To
taxes $3,452.80 (empty)
subdivision_1 Foothills Mobile Est 31 (Ravines) (empty)
subdivision_3 (empty) Foothills Mobile Est 31 (Ravines)
price 554000.00 549900.0
asking_price 554000.00 549900.0
price_per_sqft 240.97 239.19
price_date 2026-04-08 2026-05-07
update_date 2026-04-08 00:00:00 2026-05-07T00:00:00
client_hit_count 1 2
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 39 51
domls 39 51
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.376955418311
latitude (empty) 32.641884812395