Back to results

12771 E 46 ST

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:10 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Sold Price $160,000.00 $22.38/sqft
-- Beds
-- Baths
7,150 Sq Ft
-- Lot Size
-- Year Built

Listing Information

ClassLAND
TypeMOBILE HOME/RV
AreaEM1- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-07
Input Date--
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$160,000.00
Original Price$174,900.00
Asking Price$174,900.00
Sold Price$160,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$22.38
Sold Price/SqFt$22.38
Price Date2026-05-07
Closing Date2026-05-07

Property Details

Bedrooms--
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths--
Total Baths--
Sq Ft7,150
Acreage0 - .9 Acre
Lot Size--
Year Built--
Garage-- (0 spaces)
Carport-- (0 spaces)
Pool--
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1--
APN 2728-28-312
Subdivision--
Zoning--
Flood ZoneNo
HOA-- — --
DOM51
How SoldCASH
How Rented--

Change History 21

May 08, 2026 at 09:57 AM 19 fields changed
Field Was Changed To
how_sold (empty) CASH
update_date 2026-05-04 00:00:00 2026-05-07T00:00:00
status_date 2026-05-04 2026-05-07
sold_price_per_sqft (empty) 22.38
seller_concession (empty) No
contract_date (empty) 2026-04-28
dom 49 51
domls 49 51
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
price 174900.00 160000.0
sold_price (empty) 160000.0
price_per_sqft 24.46 22.38
price_date 2026-03-17 2026-05-07
closing_date (empty) 2026-05-07
status_date 2026-03-17 2026-05-04
status ACTIVE U/C - TAKE BACK UPS
update_date 2026-04-26 00:00:00 2026-05-04T00:00:00
dom 41 49
domls 41 49
April 26, 2026 at 11:16 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.411577720138
latitude (empty) 32.644773813745