Back to results

11835 E ALPHA WAY

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Price $370,000.00 $218.55/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,693 Sq Ft
-- Lot Size
2004 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM3- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-27
Input Date2026-03-16 15:31:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$370,000.00
Original Price$380,000.00
Asking Price$370,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$218.55
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-04-16
Closing Date2026-04-12

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,693
Acreage--
Lot Size--
Year Built2004
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1700-16-023
APN 2--
Subdivision--
ZoningRes
Flood Zone--
HOANo — --
DOM37
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 14

April 29, 2026 at 08:29 PM 12 fields changed
Field Was Changed To
taxes 2,045.84 (empty)
subdivision_1 Estrella @ Mesa Del Sol (empty)
subdivision_3 (empty) Estrella @ Mesa Del Sol
status ACTIVE UNCONT
closing_date (empty) 2026-04-12
update_date 2026-04-16 00:00:00 2026-04-27T00:00:00
status_date 2026-03-16 2026-04-27
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-04-22
dom 41 37
domls 41 37
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.428480189512
latitude (empty) 32.678073810259