Back to results

13428 E 51 PL

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Sold Price $229,900.00 $192.22/sqft
2 Beds
2.0 Baths
1,196 Sq Ft
-- Lot Size
1994 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeMOBILE HOME/MANUFACTURED
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-28
Input Date2026-03-12 09:32:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$229,900.00
Original Price$229,900.00
Asking Price$229,900.00
Sold Price$229,900.00
Rented Price--
Price/SqFt$192.22
Sold Price/SqFt$192.22
Price Date2026-03-12
Closing Date2026-04-27

Property Details

Bedrooms2
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,196
Acreage--
Lot Size--
Year Built1994
GarageNo (0 spaces)
CarportYes (2 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1728-46-112
APN 2--
Subdivision--
ZoningRVS
Flood Zone--
HOANo — --
DOM46
How SoldCONV
How Rented--

Legal Description

Change History 16

April 29, 2026 at 08:29 PM 14 fields changed
Field Was Changed To
taxes 802.20 (empty)
subdivision_1 Foothills Mobile Est #11-13 (empty)
subdivision_3 (empty) Foothills Mobile Est #11-13
status UNCONT SOLD
sold_price (empty) 229900.0
update_date 2026-04-01 00:00:00 2026-04-28T00:00:00
status_date 2026-04-01 2026-04-28
sold_price_per_sqft (empty) 192.22
seller_concession (empty) No
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 2 46
domls 2 46
how_sold (empty) CONV
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.402748544215
latitude (empty) 32.63562050027