Back to results

4172 W 27 LN

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Price $469,900.00 $241.97/sqft
4 Beds
3.0 Baths
1,942 Sq Ft
-- Lot Size
2023 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSW9- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-03-11
Input Date2026-03-11 12:10:00
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$469,900.00
Original Price$479,900.00
Asking Price$469,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$241.97
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-07
Closing Date--

Property Details

Bedrooms4
Full Baths3
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths3.0
Sq Ft1,942
Acreage--
Lot Size--
Year Built2023
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1693-16-439
APN 2--
Subdivision--
ZoningResidential
Flood Zone--
HOANo — NA
DOM57
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 14

May 08, 2026 at 09:57 AM 12 fields changed
Field Was Changed To
taxes $2859.00 (empty)
subdivision_1 Park West (empty)
subdivision_3 (empty) Park West
price 479900.00 469900.0
asking_price 479900.00 469900.0
price_per_sqft 247.12 241.97
price_date 2026-03-11 2026-05-07
update_date 2026-03-17 00:00:00 2026-05-07T00:00:00
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 45 57
domls 46 58
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.66967341009
latitude (empty) 32.67718941384