Back to results

12603 E 45 ST

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 30, 2026 at 12:12 PM

Sold Price $215,000.00 $165.90/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,296 Sq Ft
-- Lot Size
2000 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeMOBILE HOME/MANUFACTURED
AreaEM1- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-30
Input Date2026-03-10 13:37:00
Last Updated2026-04-30 12:12:27.809653

Pricing

Price$215,000.00
Original Price$215,000.00
Asking Price$215,000.00
Sold Price$215,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$165.90
Sold Price/SqFt$165.90
Price Date2026-03-10
Closing Date2026-04-29

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,296
Acreage--
Lot Size--
Year Built2000
GarageNo (0 spaces)
CarportYes (2 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1728-19-119
HOANo — --
DOM50
How SoldVA
How Rented--

Legal Description

Change History 19

April 30, 2026 at 12:12 PM 17 fields changed
Field Was Changed To
taxes 939.40 (empty)
subdivision_1 Foothills Mobile Est #25-26 (empty)
subdivision_3 (empty) Foothills Mobile Est #25-26
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
sold_price (empty) 215000.0
closing_date (empty) 2026-04-29
update_date 2026-04-03 00:00:00 2026-04-30T00:00:00
status_date 2026-04-03 2026-04-30
sold_price_per_sqft (empty) 165.9
concession_amount (empty) 5375.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-04-02
dom 47 50
domls 47 50
how_sold (empty) VA
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.41819333473
latitude (empty) 32.647005813785