Back to results

11230 E 37 PL

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 01, 2026 at 10:43 PM

Price $239,900.00 $222.13/sqft
2 Beds
2.0 Baths
1,080 Sq Ft
-- Lot Size
1985 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaEM5- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-01
Input Date2026-03-04 09:32:00
Last Updated2026-05-01 22:43:16.848104

Pricing

Price$239,900.00
Original Price$239,900.00
Asking Price$239,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$222.13
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-03-04
Closing Date2026-05-28

Property Details

Bedrooms2
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths2
Total Baths2.0
Sq Ft1,080
Acreage--
Lot Size--
Year Built1985
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1700-53-305
APN 2--
Subdivision--
Zoning--
Flood Zone--
HOAYes — 289 M
DOM55
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 14

May 01, 2026 at 10:43 PM 12 fields changed
Field Was Changed To
taxes 1012.76 (empty)
subdivision_1 Oasis Del Este (empty)
subdivision_3 (empty) Oasis Del Este
status ACTIVE UNCONT
closing_date (empty) 2026-05-28
update_date 2026-04-10 00:00:00 2026-05-01T00:00:00
status_date 2026-03-04 2026-05-01
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-04-27
dom 54 55
domls 53 54
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.440901002627
latitude (empty) 32.662193140248