Back to results

9588 E 38 LN

Yuma, AZ 85365

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 13, 2026 at 10:12 AM

Sold Price $242,000.00 $217.24/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,114 Sq Ft
-- Lot Size
2004 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM5- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-11
Input Date2026-02-27 04:00:00
Last Updated2026-05-13 10:12:35.495349

Pricing

Price$242,000.00
Original Price$278,000.00
Asking Price$249,900.00
Sold Price$242,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$217.24
Sold Price/SqFt$217.24
Price Date2026-05-11
Closing Date2026-05-08

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,114
Acreage--
Lot Size--
Year Built2004
GarageYes (2 spaces)
Carport-- (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1699-63-542
APN 2--
Subdivision--
ZoningRES
Flood Zone--
HOANo — --
DOM72
How SoldFHA
How Rented--

Legal Description

Change History 22

May 13, 2026 at 10:12 AM 20 fields changed
Field Was Changed To
taxes $1,528.28 (empty)
subdivision_1 Vista Del Sol (empty)
subdivision_3 (empty) Vista Del Sol
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
price 249900.00 242000.0
sold_price (empty) 242000.0
price_per_sqft 224.33 217.24
price_date 2026-04-04 2026-05-11
closing_date (empty) 2026-05-08
update_date 2026-04-08 00:00:00 2026-05-11T00:00:00
status_date 2026-04-08 2026-05-11
sold_price_per_sqft (empty) 217.24
concession_amount (empty) 6000.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-04-08
dom 60 72
domls 58 70
how_sold (empty) FHA
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.46792966695
latitude (empty) 32.658086721329