Back to results

3591 W 27 PL

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Price $459,900.00 $214.81/sqft
3 Beds
2.0 Baths
2,141 Sq Ft
-- Lot Size
2003 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSW9- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-02-26
Input Date2026-02-26 08:49:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$459,900.00
Original Price$475,000.00
Asking Price$459,900.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$214.81
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-04-28
Closing Date--

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft2,141
Acreage--
Lot Size--
Year Built2003
GarageYes (3 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolYes
FireplaceOne

Assessor / Legal

APN 1694-10-112
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-1-6
Flood Zone--
HOANo — --
DOM63
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 14

April 29, 2026 at 08:29 PM 12 fields changed
Field Was Changed To
subdivision_3 (empty) Parkway Place
domls 59 63
subdivision_1 Parkway Place (empty)
price 469900.00 459900.0
asking_price 469900.00 459900.0
price_per_sqft 219.48 214.81
price_date 2026-03-17 2026-04-28
update_date 2026-03-17 00:00:00 2026-04-28T00:00:00
client_hit_count 0 1
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 59 63
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.661905995175
latitude (empty) 32.677817734807