Back to results

12748 E 34 PL

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Sold Price $215,000.00 $337.52/sqft
1 Beds
1.0 Baths
637 Sq Ft
-- Lot Size
2005 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM1- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-28
Input Date2026-02-23 18:37:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$215,000.00
Original Price$245,000.00
Asking Price$225,000.00
Sold Price$215,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$337.52
Sold Price/SqFt$337.52
Price Date2026-04-28
Closing Date2026-04-28

Property Details

Bedrooms1
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths1.0
Sq Ft637
Acreage--
Lot Size--
Year Built2005
GarageYes (2 spaces)
Carport-- (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1701-44-048
HOANo — --
DOM64
How SoldCONV
How Rented--

Legal Description

Change History 20

April 29, 2026 at 08:29 PM 18 fields changed
Field Was Changed To
taxes $1058.16 (empty)
subdivision_1 Foothills Mobile Est #07-9 (empty)
subdivision_3 (empty) Foothills Mobile Est #07-9
status UNCONT SOLD
price 225000.00 215000.0
sold_price (empty) 215000.0
price_per_sqft 353.22 337.52
price_date 2026-03-10 2026-04-28
closing_date 2026-05-05 2026-04-28
update_date 2026-04-06 00:00:00 2026-04-28T00:00:00
status_date 2026-04-06 2026-04-28
sold_price_per_sqft (empty) 337.52
seller_concession (empty) No
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 42 64
domls 42 64
how_sold (empty) CONV
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.413335104671
latitude (empty) 32.666078816877