Back to results

7761 E 41 RD

Yuma, AZ 85365

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 01, 2026 at 10:43 PM

Sold Price $433,500.00 $215.35/sqft
5 Beds
3.0 Baths
2,013 Sq Ft
-- Lot Size
2017 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSE10- SOUTH EAST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-01
Input Date2026-02-14 21:56:00
Last Updated2026-05-01 22:43:16.848104

Pricing

Price$433,500.00
Original Price$425,000.00
Asking Price$425,000.00
Sold Price$433,500.00
Rented Price--
Price/SqFt$215.35
Sold Price/SqFt$215.35
Price Date2026-05-01
Closing Date2026-05-01

Property Details

Bedrooms5
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths2
Total Baths3.0
Sq Ft2,013
Acreage--
Lot Size--
Year Built2017
GarageYes (3 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolYes
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1725-07-236
APN 2--
Subdivision--
ZoningR-1-6
Flood Zone--
HOANo — --
DOM76
How SoldCONV
How Rented--

Legal Description

Change History 22

May 01, 2026 at 10:43 PM 20 fields changed
Field Was Changed To
taxes $2,956.52 (empty)
subdivision_1 Saguaro (empty)
subdivision_3 (empty) Saguaro
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
price 425000.00 433500.0
sold_price (empty) 433500.0
price_per_sqft 211.13 215.35
price_date 2026-02-14 2026-05-01
closing_date (empty) 2026-05-01
update_date 2026-03-21 00:00:00 2026-05-01T00:00:00
status_date 2026-03-21 2026-05-01
sold_price_per_sqft (empty) 215.35
concession_amount (empty) 9014.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-03-21
dom 71 76
domls 71 76
how_sold (empty) CONV
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.500682538005
latitude (empty) 32.652357143965