Back to results

12172 E VIA LOMA VISTA

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 11, 2026 at 02:45 PM

Price $330,000.00 $195.96/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,684 Sq Ft
-- Lot Size
2003 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaEM3- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-01-16
Input Date2026-01-16 10:40:00
Last Updated2026-05-11 14:45:24.619758

Pricing

Price$330,000.00
Original Price$345,000.00
Asking Price$330,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$195.96
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-05-11
Closing Date--

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,684
Acreage--
Lot Size--
Year Built2003
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolYes
FireplaceOne

Assessor / Legal

APN 1701-17-050
APN 2--
Subdivision--
Zoning--
Flood Zone--
HOAYes — $300
DOM115
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 21

May 11, 2026 at 02:45 PM 7 fields changed
Field Was Changed To
dom 104 115
domls 104 115
price 335000.00 330000.0
asking_price 335000.00 330000.0
price_per_sqft 198.93 195.96
price_date 2026-04-29 2026-05-11
update_date 2026-04-29 00:00:00 2026-05-11T00:00:00
April 29, 2026 at 08:29 PM 12 fields changed
Field Was Changed To
acreage_2 (empty) Lot
dom 100 104
subdivision_1 Villa De Coronado @ Mesa Del Sol (empty)
subdivision_3 (empty) Villa De Coronado @ Mesa Del Sol
taxes 2,362.64 (empty)
domls 100 104
price 340000.00 335000.0
asking_price 340000.00 335000.0
price_per_sqft 201.90 198.93
price_date 2026-04-16 2026-04-29
update_date 2026-04-16 00:00:00 2026-04-29T00:00:00
acreage_1 Lot (empty)
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
latitude (empty) 32.67363378753
longitude (empty) -114.426060173866