Back to results

2679 S JAMES AVE

Yuma, AZ 85365

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 06, 2026 at 09:59 AM

Sold Price $238,900.00 $179.35/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,332 Sq Ft
-- Lot Size
1964 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaSE5- SOUTH EAST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-05
Input Date2026-01-13 15:05:00
Last Updated2026-05-06 09:59:03.587786

Pricing

Price$238,900.00
Original Price$245,000.00
Asking Price$245,000.00
Sold Price$238,900.00
Rented Price--
Price/SqFt$179.35
Sold Price/SqFt$179.35
Price Date2026-05-05
Closing Date2026-05-05

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,332
Acreage--
Lot Size--
Year Built1964
GarageYes (1 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1695-14-045
HOANo — --
DOM113
How SoldCONV
How Rented--

Legal Description

Change History 20

May 06, 2026 at 09:59 AM 18 fields changed
Field Was Changed To
taxes 793.96 (empty)
subdivision_1 Laverne Terrace (empty)
subdivision_3 (empty) Laverne Terrace
status UNCONT SOLD
price 245000.00 238900.0
sold_price (empty) 238900.0
price_per_sqft 183.93 179.35
price_date 2026-01-13 2026-05-05
update_date 2026-04-01 00:00:00 2026-05-05T00:00:00
status_date 2026-04-01 2026-05-05
sold_price_per_sqft (empty) 179.35
concession_amount (empty) 3360.0
seller_concession (empty) No
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 78 113
domls 77 112
how_sold (empty) CONV
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.61175742557
latitude (empty) 32.678533520728