Back to results

12559 E 35 PL

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 08, 2026 at 09:57 AM

Sold Price $281,500.00 $223.41/sqft
4 Beds
2.0 Baths
1,260 Sq Ft
-- Lot Size
2025 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM1- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-07
Input Date2026-01-06 08:43:00
Last Updated2026-05-08 09:57:04.669650

Pricing

Price$281,500.00
Original Price$289,900.00
Asking Price$280,000.00
Sold Price$281,500.00
Rented Price--
Price/SqFt$223.41
Sold Price/SqFt$223.41
Price Date2026-05-07
Closing Date2026-05-06

Property Details

Bedrooms4
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,260
Acreage--
Lot Size--
Year Built2025
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1701-43-134
APN 2--
Subdivision--
ZoningRES
Flood Zone--
HOANo — --
DOM120
How SoldVA
How Rented--

Legal Description

Change History 20

May 08, 2026 at 09:57 AM 18 fields changed
Field Was Changed To
taxes 214.28 (empty)
subdivision_1 Foothills Sub (empty)
subdivision_3 (empty) Foothills Sub
status UNCONT SOLD
price 280000.00 281500.0
sold_price (empty) 281500.0
price_per_sqft 222.22 223.41
price_date 2026-02-25 2026-05-07
update_date 2026-03-30 00:00:00 2026-05-07T00:00:00
status_date 2026-03-30 2026-05-07
sold_price_per_sqft (empty) 223.41
concession_amount (empty) 9852.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 83 120
domls 83 120
how_sold (empty) VA
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.416505363825
latitude (empty) 32.664294811452