Back to results

5008 E MONREAL LN

San Luis, AZ 85336

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 07, 2026 at 11:33 AM

Sold Price $273,000.00 $204.49/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,335 Sq Ft

SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-06
Input Date2025-12-29 11:09:00
Last Updated2026-05-07 11:33:33.967044

Pricing

Price$273,000.00
Original Price$273,000.00
Asking Price$273,000.00
Sold Price$273,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$204.49
Sold Price/SqFt$204.49
Price Date2025-12-29
Closing Date2026-04-30

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,335
Acreage--
Lot Size--
Year Built--
GarageYes (2 spaces)
Carport-- (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 177851063
HOANo — --
DOM136
How SoldUSDA
How Rented--

Legal Description

Change History 16

May 07, 2026 at 11:33 AM 14 fields changed
Field Was Changed To
subdivision_3 (empty) Los Mezquites
how_sold (empty) USDA
subdivision_1 Los Mezquites (empty)
status UNCONT SOLD
sold_price (empty) 273000.0
update_date 2025-12-29 00:00:00 2026-05-06T00:00:00
status_date 2025-12-29 2026-05-06
sold_price_per_sqft (empty) 204.49
concession_amount (empty) 4000.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
dom 0 136
domls 0 122
April 26, 2026 at 11:40 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.6897415
latitude (empty) 32.4865548