Back to results

11290 S AVENIDA LA PRIMERA

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Sold Price $385,900.00 $198.61/sqft
4 Beds
2.0 Baths
1,943 Sq Ft
-- Lot Size
2005 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM1- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-28
Input Date2025-12-15 17:03:00
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$385,900.00
Original Price$417,000.00
Asking Price$399,900.00
Sold Price$385,900.00
Rented Price--
Price/SqFt$198.61
Sold Price/SqFt$198.61
Price Date2026-04-28
Closing Date2026-04-17

Property Details

Bedrooms4
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,943
Acreage--
Lot Size--
Year Built2005
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceOne

Assessor / Legal

APN 1701-33-074
APN 2--
Subdivision--
ZoningRVS
Flood Zone--
HOANo — --
DOM123
How SoldVA
How Rented--

Legal Description

Change History 22

April 29, 2026 at 08:29 PM 20 fields changed
Field Was Changed To
taxes 2,563.28 (empty)
subdivision_1 Sierra Ridge (empty)
subdivision_3 (empty) Sierra Ridge
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
price 399900.00 385900.0
sold_price (empty) 385900.0
price_per_sqft 205.82 198.61
price_date 2026-01-15 2026-04-28
closing_date (empty) 2026-04-17
update_date 2026-03-19 00:00:00 2026-04-28T00:00:00
status_date 2026-03-19 2026-04-28
sold_price_per_sqft (empty) 198.61
concession_amount (empty) 7718.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-03-18
dom 132 123
domls 132 123
how_sold (empty) VA
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.425102307186
latitude (empty) 32.666748093305