Back to results

1245 W 20 PL

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 07, 2026 at 11:33 AM

Sold Price $140,000.00 $144.63/sqft
2 Beds
1.0 Baths
968 Sq Ft
-- Lot Size
1972 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaSW1- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-06
Input Date2025-11-07 07:52:00
Last Updated2026-05-07 11:33:33.967044

Pricing

Price$140,000.00
Original Price$155,000.00
Asking Price$149,000.00
Sold Price$140,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$144.63
Sold Price/SqFt$144.63
Price Date2026-05-06
Closing Date2026-05-06

Property Details

Bedrooms2
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths1.0
Sq Ft968
Acreage--
Lot Size--
Year Built1972
Garage-- (0 spaces)
CarportYes (1 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1664-56-514
APN 2--
Subdivision--
Zoning--
Flood Zone--
HOAYes — 195
DOM181
How SoldCASH
How Rented--

Legal Description

Change History 30

May 07, 2026 at 11:33 AM 12 fields changed
Field Was Changed To
how_sold (empty) CASH
contract_date (empty) 2026-04-20
seller_concession (empty) No
status ACTIVE SOLD
sold_price_per_sqft (empty) 144.63
status_date 2026-05-05 2026-05-06
update_date 2026-05-05 00:00:00 2026-05-06T00:00:00
closing_date (empty) 2026-05-06
price_date 2026-03-24 2026-05-06
price_per_sqft 153.93 144.63
sold_price (empty) 140000.0
price 149000.00 140000.0
May 06, 2026 at 09:59 AM 6 fields changed
Field Was Changed To
client_hit_count 14 18
status EXPIRED ACTIVE
update_date 2026-05-04 00:00:00 2026-05-05T00:00:00
status_date 2026-05-04 2026-05-05
dom 179 181
domls 178 180
May 05, 2026 at 11:04 AM 10 fields changed
Field Was Changed To
status U/C - TAKE BACK UPS EXPIRED
subdivision_3 (empty) Brookhurst
subdivision_1 Brookhurst (empty)
domls 170 178
dom 171 179
acreage_2 (empty) Lot
acreage_1 Lot (empty)
client_hit_count 12 14
status_date 2026-04-23 2026-05-04
update_date 2026-04-23 00:00:00 2026-05-04T00:00:00
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.634018076817
latitude (empty) 32.6898106621