Back to results

14280 E 48 DR

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $320,000.00 $179.27/sqft
3 Beds
3.0 Baths
1,785 Sq Ft
11738 Lot Size
2005 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeMOBILE HOME/MANUFACTURED
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2026-01-22
Input Date2025-10-03 10:08:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$320,000.00
Original Price$320,000.00
Asking Price$320,000.00
Sold Price$320,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$179.27
Sold Price/SqFt$179.27
Price Date2025-10-03
Closing Date2026-01-30

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths3.0
Sq Ft1,785
AcreageLot
Lot Size11738
Year Built2005
GarageNo (0 spaces)
CarportYes (2 spaces)
PoolYes
FireplaceOne

Assessor / Legal

APN 1729-33-325
APN 2--
SubdivisionFoothills Mobile Est #28
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — NA
DOM119
How SoldFHA

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.64053240457
longitude (empty) -114.389023953088