Back to results

1851 W COUNTY 16 ST

Somerton, AZ 85365

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Price $598,000.00 $320.47/sqft
4 Beds
2.0 Baths
1,866 Sq Ft
5 acres Lot Size
2025 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeHOMES W/ACREAGE
AreaSOMERTON
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2026-04-04
Input Date2025-09-25 20:03:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$598,000.00
Original Price$624,500.00
Asking Price$598,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$320.47
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-02-27
Closing Date2026-05-15

Property Details

Bedrooms4
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,866
Acreage5 + Acres
Lot Size5 acres
Year Built2025
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1212-04-051
APN 2--
SubdivisionNone
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — --
DOM190

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.596646937811
longitude (empty) -114.627475087843