Back to results

1451 E CYPRESS POINT

Yuma, AZ 85365

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Price $219,000.00 $167.30/sqft
2 Beds
2.0 Baths
1,309 Sq Ft
2232 Lot Size
1974 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeCONDO/TWNHSE
AreaSE5- SOUTH EAST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2026-02-02
Input Date2025-09-02 11:26:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$219,000.00
Original Price$230,000.00
Asking Price$219,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$167.30
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-01-23
Closing Date2026-02-27

Property Details

Bedrooms2
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,309
AcreageLot
Lot Size2232
Year Built1974
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 104027-695-23-033
APN 2--
SubdivisionCasa De Encanto
Zoning--
Flood Zone--
HOAYes — 190.
DOM151

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.673717819686
longitude (empty) -114.605629321234