Back to results

3656 W VENUS DR

Somerton, AZ 85350

Imported Apr 26, 2026 at 11:10 PM via RESIDENTIAL

Price $145,000.00 $3.68/sqft
-- Beds
-- Baths
39,423 Sq Ft
-- Lot Size
-- Year Built

Listing Information

ClassLAND
TypeRESIDENTIAL
AreaSW9- SOUTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceRESIDENTIAL
Status Date2025-08-25
Input Date--
Last Updated2026-04-26 23:10:54.040410

Pricing

Price$145,000.00
Original Price$145,000.00
Asking Price$145,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$3.68
Sold Price/SqFt--
Price Date2025-08-17
Closing Date2025-09-16

Property Details

Bedrooms--
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths--
Total Baths--
Sq Ft39,423
Acreage1 -1.99 Acres
Lot Size--
Year Built--
Garage-- (0 spaces)
Carport-- (0 spaces)
Pool--
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1--
APN 2745-10-003
Subdivision--
Zoning--
Flood ZoneUnknown
HOA-- — --
DOM8
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 2

April 26, 2026 at 11:16 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
latitude (empty) 32.621188980557
longitude (empty) -114.661842164986