Back to results

12544 S EL CAMINO DEL DIABLO

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via HOTSHEET · Updated May 07, 2026 at 11:33 AM

Sold Price $180,000.00 $159.57/sqft
2 Beds
2.0 Baths
1,128 Sq Ft
7,194 Lot Size
-- Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeMOBILE HOME/MANUFACTURED
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceHOTSHEET
Status Date2026-05-06
Input Date2025-08-15 09:10:00
Last Updated2026-05-07 11:33:33.967044

Pricing

Price$180,000.00
Original Price$210,000.00
Asking Price$184,900.00
Sold Price$180,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$159.57
Sold Price/SqFt$159.57
Price Date2026-05-06
Closing Date2026-04-28

Property Details

Bedrooms2
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,128
Acreage--
Lot Size7,194
Year Built--
GarageNo (0 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1728-23-005
APN 2--
Subdivision--
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — NONE
DOM256
How SoldFHA
How Rented--

Legal Description

Change History 22

May 07, 2026 at 11:33 AM 20 fields changed
Field Was Changed To
subdivision_3 (empty) Foothills #2-4
how_sold (empty) FHA
subdivision_1 Foothills #2-4 (empty)
taxes $683.64 (empty)
status U/C - TAKE BACK UPS SOLD
price 184900.00 180000.0
sold_price (empty) 180000.0
price_per_sqft 163.92 159.57
price_date 2026-03-06 2026-05-06
closing_date (empty) 2026-04-28
update_date 2026-03-24 00:00:00 2026-05-06T00:00:00
status_date 2026-03-24 2026-05-06
sold_price_per_sqft (empty) 159.57
concession_amount (empty) 5400.0
seller_concession (empty) Yes
acreage_1 Lot (empty)
acreage_2 (empty) Lot
contract_date (empty) 2026-03-21
dom 254 256
domls 254 256
April 26, 2026 at 11:23 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.400864941376
latitude (empty) 32.647833227534