Back to results

28862 CANAL ST

Wellton, AZ 85356

Imported Apr 26, 2026 at 11:10 PM via HOTSHEET · Updated Apr 29, 2026 at 08:29 PM

Price $129,000.00 $13.81/sqft
-- Beds
-- Baths
9,339 Sq Ft

SourceHOTSHEET
Status Date2026-04-27
Input Date--
Last Updated2026-04-29 20:29:33.056721

Pricing

Price$129,000.00
Original Price$149,000.00
Asking Price$129,000.00
Sold Price--
Rented Price--
Price/SqFt$13.81
Sold Price/SqFt--
Price Date2026-03-26
Closing Date2026-05-11

Property Details

Bedrooms--
Full Baths--
Half Baths--
3/4 Baths--
Total Baths--
Sq Ft9,339
Acreage0 - .9 Acre
Lot Size--
Year Built--
Garage-- (0 spaces)
Carport-- (0 spaces)
Pool--
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1--
APN 2709-52-166
Subdivision--
Zoning--
Flood ZoneNo
HOA-- — --
DOM352
How Sold--
How Rented--

Legal Description

Change History 7

April 29, 2026 at 08:29 PM 5 fields changed
Field Was Changed To
closing_date (empty) 2026-05-11
status_date 2025-05-10 2026-04-27
contract_date (empty) 2026-04-27
status ACTIVE UNCONT
update_date 2026-03-28 00:00:00 2026-04-27T00:00:00
April 26, 2026 at 11:16 PM 2 fields changed
Field Was Changed To
longitude (empty) -114.143683576181
latitude (empty) 32.655943887479