Back to results

14859 E 47 LN

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $560,000.00 $276.82/sqft
3 Beds
2.0 Baths
2,023 Sq Ft
9838 Lot Size
2005 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2024-07-25
Input Date2024-05-01 11:32:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$560,000.00
Original Price$579,995.00
Asking Price$574,995.00
Sold Price$560,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$276.82
Sold Price/SqFt$276.82
Price Date2024-07-25
Closing Date2024-07-31

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft2,023
AcreageLot
Lot Size9838
Year Built2005
GarageYes (3 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1729-28-029
APN 2--
SubdivisionFoothills Mobile Est 31 (Ravines)
ZoningRes
Flood Zone--
HOANo — --
DOM91
How SoldCASH

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.641884812382
longitude (empty) -114.376693781477