Back to results

13340 S ORLANDO RD

Yuma, AZ 85365-4837

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $649,500.00 $253.41/sqft
4 Beds
3.0 Baths
2,563 Sq Ft
1.58 AC Lot Size
2012 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeHOMES W/ACREAGE
AreaSE10- SOUTH EAST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2024-03-20
Input Date2024-02-23 15:50:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$649,500.00
Original Price$649,500.00
Asking Price$649,500.00
Sold Price$649,500.00
Rented Price--
Price/SqFt$253.41
Sold Price/SqFt$253.41
Price Date2024-02-23
Closing Date2024-03-26

Property Details

Bedrooms4
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths3.0
Sq Ft2,563
Acreage.76 - 2 Acres
Lot Size1.58 AC
Year Built2012
GarageYes (3 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolYes
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1724-45-033
APN 2--
SubdivisionLa Valencia
ZoningSSB-2
Flood Zone--
HOAYes — $90
DOM32
How SoldCASH

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.637074885833
longitude (empty) -114.545736129541