Back to results

12368 E CALLE LA PRIMERA

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $450,000.00 $218.87/sqft
4 Beds
3.0 Baths
2,056 Sq Ft
8000 Lot Size
2024 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM3- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2024-03-20
Input Date2024-01-13 10:08:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$450,000.00
Original Price$499,000.00
Asking Price$475,000.00
Sold Price$450,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$218.87
Sold Price/SqFt$218.87
Price Date2024-03-20
Closing Date2024-03-28

Property Details

Bedrooms4
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths2
Total Baths3.0
Sq Ft2,056
AcreageLot
Lot Size8000
Year Built2024
GarageYes (3 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1700-02-094
APN 2--
SubdivisionMountain Vista Estates @ Mesa Del Sol
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — --
DOM76
How SoldVA

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.683305092617
longitude (empty) -114.42090200113