Back to results

12533 S IRONWOOD DR

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $270,000.00 $197.37/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,368 Sq Ft
7,194 Lot Size
1991 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaEM7- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2023-11-14
Input Date2023-09-08 09:50:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$270,000.00
Original Price$275,000.00
Asking Price$275,000.00
Sold Price$270,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$197.37
Sold Price/SqFt$197.37
Price Date2023-11-14
Closing Date2023-11-15

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths1
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,368
AcreageLot
Lot Size7,194
Year Built1991
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1728-23-327
APN 2--
SubdivisionFoothills Mobile Est #02-5
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — --
DOM68
How SoldVA

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.647957101711
longitude (empty) -114.397322692577