Back to results

1424 W 9 ST

Yuma, AZ 85364

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $326,900.00 $247.65/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,320 Sq Ft
on record Lot Size
2023 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeSINGLE FAMILY
AreaNW1- NORTH WEST YUMA
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2023-12-04
Input Date2023-04-12 11:38:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$326,900.00
Original Price$275,900.00
Asking Price$279,900.00
Sold Price$326,900.00
Rented Price--
Price/SqFt$247.65
Sold Price/SqFt$247.65
Price Date2023-12-04
Closing Date2023-12-31

Property Details

Bedrooms3
Full Baths2
Half Baths--
3/4 Baths0
Total Baths2.0
Sq Ft1,320
AcreageLot
Lot Sizeon record
Year Built2023
GarageYes (2 spaces)
CarportNo (0 spaces)
PoolNo
Fireplace--

Assessor / Legal

APN 1664-08-171
APN 2--
SubdivisionLos Agaves
Zoning--
Flood Zone--
HOANo — --
DOM263
How SoldCONV

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.71129940779
longitude (empty) -114.636784281023