Back to results

11197 E 39 ST

Yuma, AZ 85367

Imported Apr 26, 2026 at 11:11 PM via LAND_RENTAL

Sold Price $234,000.00 $139.29/sqft
3 Beds
2.0 Baths
1,680 Sq Ft
8659 Lot Size
1994 Year Built

Listing Information

ClassRESIDENTIAL
TypeMOBILE HOME/MANUFACTURED
AreaEM5- FOOTHILLS
Sale/RentFor Sale
SourceLAND_RENTAL
Status Date2023-01-03
Input Date2022-10-24 23:08:00
Last Updated2026-04-26 23:11:04.026376

Pricing

Price$234,000.00
Original Price$265,000.00
Asking Price$234,000.00
Sold Price$234,000.00
Rented Price--
Price/SqFt$139.29
Sold Price/SqFt$139.29
Price Date2022-12-09
Closing Date2023-01-04

Property Details

Bedrooms3
Full Baths1
Half Baths--
3/4 Baths1
Total Baths2.0
Sq Ft1,680
AcreageLot
Lot Size8659
Year Built1994
GarageYes (2 spaces)
CarportYes (2 spaces)
PoolYes
FireplaceNo

Assessor / Legal

APN 1700-61-494
APN 2--
SubdivisionYuma East (55+)
Zoning--
Flood Zone--
HOAYes — 30 Yr
DOM72
How SoldCASH

Field Was Changed To
latitude (empty) 32.657661813532
longitude (empty) -114.440896092207